Ankara 19 Mayıs Stadyumu Ankara'nın Simgeleri

Dönemin Başbakanı İsmet İNÖNÜ ‘nün stadyumun açılışında (15 Aralık 1936) yaptığı konuşmasında “Türkiyeyi idare edenler stadyumu en kıymetli mektep gibi her yerde kurmaya çalışacaklardır. Türkiye’nin istikbalini idare edecek olan genç nesil açık havada açık yetişecektir.” diyerek genç nesile sporun önemini vurgulamıştı.

Çünkü 19 Mayıs Stadyumu sadece bir stadyum değil bir spor kompleksiydi. İçerisinde atletizm stadyumu, at yarışları ve askeri yürüyüşler için hipodrom, veledrom, rugby, futbol ve basketbol gibi birçok takım sporu için antrenman sahaları, tenis kortları, jimnastik salonu, 33×60 ebadında iki yüzme havuzu, soyunma odaları, sporcu ve kulüp binaları ve atış poligonu mevcuttu.

Ankara 19 Mayıs Stadium Construction

(Stadyum inşaatından bir kare)

Stadyum inşaatı için bir yarışma açılmış ve yarışmayı daha sonra İnönü Stadyumu’nu da yapacak olan İtalyan Mimar Paolo Vietti – Violi’nin projesi kazanmış, böylece 1934 yılında stadyum inşaatına başlanmıştır.

2 yıl sonra 15 Aralık 1936’da açılışa özel bir turnuva düzenlenmiş. Turnuvaya Fenerbahçe, Galatasaray, Altınordu, Ankaragücü davet edilmiş ve turnuvayı Fenerbahçe kazanarak stadyumdaki ilk kupayı kazanmıştır.

(Atatürk Gençlik ve Spor Bayramı’nda stadyumda Yugoslav Harbiye Nazırı ve Celal Bayar ile birlikte – 19.05.1938)

Atatürk , son 19 Mayıs törenine bu stadyumda katılmış ve yıllarca Milli Bayram törenleri burada yapılmıştır.

2018 yılında yıkımına başlanan 19 Mayıs Stadyumu fiziken yok olsa da Ankaralıların gönlünde daimi yerini korumaktadır.

Ankara 19 Mayıs Stadyumu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yazar Hakkında

İlker Özkaya

1998 yılında Erzurum'da doğdu. 6 yaşından beri Ankara'da yaşıyor. Şu an Bartın Üniversitesi İnşaat mühendisliği bölümünde okuyor. Şimdi Ankara'da yaşarken gözünden kaçan yapıların hikayelerini araştırmak gibi bir merakı var ve Antoloji Ankara ile yolu işte tam burada kesişiyor...

    Leave a Reply