Bizim İçin Özeldir Kuğulu Park Lavarla

kugulu-park-lavarla-ankara

Martıya simit atmaktan çok başkadır kuğuyu simitle beslemek. Kavaklıdere’ye ismini veren derenin kurumasından değildir belki üzüm bağlarının yok olmasına sebep ancak suya hasretinde ve su kuşuna yaklaşımında etkendir Ankaralı’nın damarlarının kurutulması. En nihayetinde her şeyin başı sudur.

11096573_653969994732250_7464723829060450146_o

Lavarla martıya simit atmaz, kuğuya simit uzatır.

Anlatmaya niyetli olduğumuz hikaye, Kavaklıdere’nin adına etken ilk yarımı; 90 yıl önce dikilmiş kavak ağaçlarının günümüze kalanlarını içeriyor. 1977 senesinde Kuğulu Park’ın çevre planlamasını çizen ve uygulayan ziraat yüksek mühendisi Sn. Ender Topuz’a Kuğulu Park’ın hikayesine dair anlattıkları için çok teşekkür ederiz.

2012 yılında Ankara ile Viyana resmi olarak kardeş şehir olurlar. Fakat bu kardeşlik gayri resmi olarak 1977 yılında zaten sağlanmıştır. Viyana Belediyesi o sene Vedat Dalokay yönetimindeki Ankara Belediyesine (henüz “Büyükşehir” sıfatı yoktur) 2 adet kuğu hediye eder. Kuğular akşam saatlerinde Ankara’ya varırlar. Onları teslim alan görevliler ne yapacaklarını bilemediklerinden Park ve Bahçeler Müdürlüğü planlama şube şefi Cevdet Rasgelener’e getirirler. Cevdet Bey o geceliğine çalışma odasını Ankara ve Viyana’ya verir. Evet, daha sonra Kavaklıdere Parkı’nın adını Kuğulu Park olarak değiştirecek bu ilk kuğuların isimleri Ankara ve Viyana olur. Ankara ve Viyana uluslararası yasalar gereğince –uçup kaçmamaları için- tek ya da çift kanadının dikileceği güne Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bir çalışma odasında uyanırlar.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Bizim İçin Özeldir Kuğulu Park
1 vote, 4.00 avg. rating (85% score)

Leave a Reply