CER ATÖLYELERİNDEN CERMODERN’E Yazılar

Günümüzde Ankara’nın birçok kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Cermodern’i gelin birlikte gezip tanıyalım..Öncelikle isminde tarih yatan bu mekanın geçmişte ne olduğuna bakalım.

1926-27 yıllarında yapılan bu yapı TCDD’nin Ankara-Kayseri Hattı’nın açılışından kısa bir süre önce  bir lokomotif bakım onarım binası olarak inşa edilmiştir.  İçerisinde cer motorları bulunan bu yapının adı Arapça “cerr”kelimesinden gelip anlamı -sürükleme, çekme- olarak bilinir ve cer atölyeleri olarak 50 yılı aşkın süre hizmet vermiştir.Ta ki zamanla buharlı lokomotifler döneminin sona ermesiyle işlevlerini yitirerek kullanılamaz duruma gelene ve harabe olana kadar …

Yapının 1995 yılında Çağdaş Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesine karar verilmiş, ancak yıllar sonra restore edilerek 2010 yılında sanat galerisi olarak hizmete başlamıştır.

Bahçesinde bulunan eski bir LOKOMOTİF ve SU PERİLERİ HEYKELİ dikkat çekmektedir . Su Perileri Heykeli Cumhuriyetin ilk yıllarında İtalya’dan getirilmiş ve Ankara’da çeşitli yerlerde bulunmuştur. İlk olarak Hacettepe Parkı’nda bulunan heykel son olarak Tandoğan Meydanı’nda yer almış ve 1992 yılında meydandaki inşaat sebebiyle kaldırılarak 2010 yılında Cermodern’e getirilmiştir.

Günümüzde Cermodern sanat-etkileşim mekanlarının başlarında gelmektedir. Yaz – Kış faaliyette olan bu mekanda;  Açık Hava Sinemaları, Dans Gösterileri , Tasarım Pazarları, Sergiler , Atölyeler ve birçok sanat etkinliği yapılmaktadır.

Cermodern’de sizler için iki sergi gezdik ve bu sanat mekanını deneyimlemek için oldukça etkileyici sergiler olduğunu düşünüyor ve öneriyoruz .

İlki 31 aralık 2019 da sona erecek olan “Göbeklitepe The Gathering” sergisi. Sergi bir dijital segi olup deneysel ve yeni sergi temalarına da ilham verecek nitelikte olduğunu düşündürüyor. Göbeklitepe’nin hikayesini Doğada Tek Başına, İlk Toplanmalar , Toplanmaya Giden Yollar ve Toplanma tema olarak dijital Ses-Işık ve Görsel Efektlerle ziyaretçilere yaşatıyor.

İkincisi ise “Bir Şehir Kurmak Ankara 1923-1933” Sergisi.

Sergi modern Ankara’nın ilk genişlemesi sayılan Yenişehir’in 1933 tarihindeki konut ve kamu yapılarından oluşan durumunu modelleyerek yeni bir bilgi alanı ortaya çıkarmakta. Özellikle Ankara severler , tarihe , mimariye ilgisi olanlar için oldukça faydalı bir bilgi kaynağı olduğunu anlıyoruz. Sergi 12.01.2020 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Son olarak bahsetmek istediğimiz etkinlik 14-15 aralık tarihlerinde kurulan Cermodern Yılbaşı Pazarı . Birçok tasarım ürününün ve el yapımı ürünlerin sergilendiği ve satışa sunulduğu pazarı gezerek Cermodern deneyimimizi sonlandırdık.

Ankarada kültür sanat etkinliklerinde yer almak istiyorsanız mutlaka Cermodern etkinlik takvimine de göz atmalısınız.

CER ATÖLYELERİNDEN CERMODERN’E
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yazar Hakkında

Tuba ÖNAL

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde doğdu. 90'lı yıllar Ankarasında çocukluğunu yaşadı. Öğrenim hayatının tamamını Ankarada geçirdi ve Mimar oldu. Ankara'nın kentsel hafızasına ve ruhuna hayran biri olarak Ankara’yı fotoğraflamak onun için bir tutku...

    Leave a Reply