Hakkımızda

Ağustos 2017’de Ankara’nın kent hafızasına ufak da olsa bir katkı yapabilmek için yola çıktı Antoloji Ankara…

Cumhuriyet’ten önce bir bozkır kasabasından öteye gidemeyen bu şehrin, başkent oluşuyla birlikte olağanüstü bir hızla değişip büyümesini geçmişle kıyaslayarak kitlelere ulaştıran başka bir oluşumun olmaması da Antoloji Ankara’nın gelişimini etkiledi tabii ki…

Geride bıraktığımız süreçte Ankaralı hemşehrilerimizin bizi sahiplenmesi ve edindiğimiz misyonu anlayarak bu yolda bize ellerinden geldiğince destek veriyor olmaları bizi çok mutlu ediyor. Gerek fotoğraflarla gerekse dikkat çekici bilgi ve belgelerle bizi besleyen ve yönlendiren bir kitleye sahibiz.

Zaten Antoloji Ankara’yı ortaya çıkarırken hedefimiz bir süre sonra belki bize bile ihtiyaç kalmadan, kendi kendini yöneten ve her geçen gün daha da büyük bir aile haline gelerek birkaç kişinin tekelinde olmaktan çıkan bir oluşum yaratmaktı. Şu an geldiğimiz noktada görüyoruz ki artık Antoloji Ankara sadece bizim değil tüm Ankaralıların oldu.

Ve bundan sonraki süreçte artık sosyal medya topluluğu kimliğimizin yanına bir de yine Ankaralıların olan bir web sitesini de ekleyerek daha sağlam adımlarla ilerlemeye karar verdik ve bu sebeple de antolojiankara.com’u kullanımınıza açtık.

Geçmişe duyduğunuz özlemi gidermenin yanı sıra Başkent Ankara’nın gizli kalmış ve hala keşfedilmeyi bekleyen değerleri hakkında bilgi edinebileceğiniz, Ankara’dan çıkmış ve hala Ankaralılık kimliğini koruyan kamuoyuna mal olmuş insanların bu şehirle ilgili düşüncelerini öğrenebileceğiniz ve çok daha önemlisi ekibimizin bir parçası olarak oluşumumuza interaktif bir şekilde destek olabileceğiniz bir platform yaratmayı amaçladık ve umarız bunu başarırız…

Hep söylediğimiz gibi Antoloji Ankara bir sosyal girişim ve her zaman desteğe ihtiyaç duymakta. Bu desteği kategorize etmeden, isteyen herkesi oluşumumuzun bir parçası olmaya çağırıyoruz. Bize gönüllü hukuki destek sağlayan avukat takipçilerimizden, kent kültürüne ilişkin danışmanlık aldığımız kıymetli akademisyenlere, logomuzu tasarlayan grafikçiden aile arşivini kullanımımıza açan Ankara aşığı takipçilerimize kadar bunun bir çok örneği mevcut. İlerleyen dönemde de projemizin hayatta kalabilmesi için bu tip desteklere hep ihtiyaç duyacağız.

Ankara’yı Ankaralıya anlatmaktan öte, hakkı teslim edilmemiş bir Başkent’in hak ettiği yere gelmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Bu yolda arkamızdan gelen herkese sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız!

Antoloji Ankara Ekibi